Bu sözleşme; istanbulriders.com (bundan böyle İ.R olarak anılacaktır) ile grup üyeleri arasında üyelik başvurusu sırasında yapılmaktadır. Bu kurallar hazırlanmadan önce kayıt olan üyeler, aksini bildirmedikçe bu kuralların tamamını kabul etmiş sayılırlar. Gruba üye olanlar, aşağıda yazılan kural ve kaideleri okuduklarını, benimsediklerini ve kabul ettiklerini garanti ederler.

İstanbul Riders, motosiklet kültürünü bir yaşam biçimi olarak ele almış ve benimsemiş, motosikletli yaşam ile ilgili güncel konuları kapsamakla beraber bunun yanında üyeler arasındaki sosyal faaliyetlere, dayanışmaya, toplumun genelini ilgilendiren konulara, motosiklet sporlarına, doğa ve çevre konularına, İstanbul yaşam kültürü gibi konulara, sosyal olaylara, çeşitli gezi, etkinlik, organizasyon ve eğitsel faaliyetlere de fazlaca yer veren arkadaşlık, dostluk, ve paylaşım grubudur.

Forum, grup ortamımız, gezilerimiz, buluşmalarımız, organizasyonlarımız;
ciddi, düzeyli, saygın bir üsluba ve yapıya sahip olup, pek çok yönüyle alışılagelmiş diğer platform, site ve gruplardan farklılık gösterebilir. Grup katılımcılarının bu ortamda uyum ve davranışları ile yapılmak istenenlere ve mevcut yapıya saygı göstermelerini fazlaca önemsiyoruz.
Üyelerin, internette dolaştıkları herhangi bir sitede olduğu gibi (chat dilinde, sokak ağzı, argo, bozuk Türkçe) üye olmamalarını istiyoruz. Özellikle internet ortamında kendini “gereğinden fazla rahat”, kurallardan bağımsız hisseden davranışlarla forum alanlarımızda oluşan bu düzene alışmakta büyük güçlük çekebileceklerinin altını önemle çizmek istiyoruz.

Saygın ve ciddi bir ortamda bulunmak, yardımlaşmak, haberleşmek, kendi bildiklerini diğer üye ve yol dostları ile paylaşmak isteyen, grubumuza, sitemize ve forum alanlarımıza düzenli katılımda bulunacağı inancını taşıyan, ve kurallara uygun hareket edecek herkesi üye olarak aramızda görmekten mutluluk duyarız.

A. Üyelik Başvurusu:

1. Site, Forum ve yapılacak her türlü organizasyonlarda aktif halde rol alabilmek ve katılabilmek için üye olunması gerekmektedir.
(Üye isimleri ticari ünvan olamayacağı gibi ve genel ahlak kurallarına da uygun olmak zorundadır)
Bu sayede foruma mesaj gönderebilir, daha önce gönderilen konulara yanıt yazabilir, site içinde diğer üyelerle mesajlaşabilir organizasyon ve etkinliklere katılabilir, grup ile ilgili gelişmelerden ve organizasyonlardan haberdar olabilirsiniz.

Kayıt için gerekli olanlar; geçerli bir e-posta adresi ve size ait bir takım kişisel bilgilerdir. (ad soyad, doğum tarihi, acil durum telefon numaraları, kan grubu, mesleğiniz, yaşadığınız şehir-semt, motosiklet marka model, motosiklet tecrübesi vb. bilgiler)
Sizinle temas kurabilmemiz e-posta aracılığıyla (acil durumda cep telefonu) gerçekleşeceğinden sürekli ve en sık kullandığınız geçerli bir e-posta adresi ve telefon numarası kullanılması azami önem taşımaktadır.

ÖNEMLİ: İleri bir zamanda forumda kullandığınız e-posta adresinizi değiştirdiğinizde, forum tarafından bu adresinin geçerliğinin kontrol edilebilmesi için otomatik bir mesaj gönderilecektir. Bu mesajı onaylayana kadar foruma yeniden katılım göstermeniz mümkün olmayacaktır.

2.Üye olmak, etkinliklere ve foruma katılabilmeniz için Motosikletinizin olması gerekmiyor. Motosikletli bir yaşam kültürünü benimsemiş, ilgi ya da sempati duyan herkes İ.R’a üye olabilir.

3.Site üyelikleri kişiye özeldir. Başka kişilere her hangi bir sebepten dolayı devredilemez. Geçici olarak dahi olsa başkası tarafından kullanılamayacağı gibi, farklı takma isimler ile de birden fazla üye olunamaz. Tespiti halinde üye uyarısız sistemden uzaklaştırılır.

B. Forum Kullanımı:

4. Site ve forumda yazılan mesajlardan yazarı sorumludur. Kullanıcılara ait IP’ler sistemde loglanır, gerekli durumlarda ilgili yasal mercilere verilebilir.

5. Foruma T.C. yasalarına ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar gönderilemez. Hack, crack, warez, mp3 isteği içeren mesajlar; illegal link, içerik ve yazı yollanamaz.

6. Forumlara tehdit edici, kaba, nefret dolu, üyeleri, yöneticileri ya da başka kişi, grup ve kurumlara hakaret dolu, kışkırtıcı, küçük düşürücü, zarar verici, yıpratıcı, mesajlar yazmak, din, dil, ırk, örf ve adetlere aykırı, siyasi, politik ya da cinsiyet ayrımına yönelik sonucu tartışmaya gidebilecek mesajlar, videolar, resimler, fotoğraflar göndermek kesinlikle yasaktır.

Forum yöneticileri ve kullanıcılarına, küçümser ve alaycı davranışlar sergilemek uyarısız sistemden uzaklaştırılma nedenidir.
Yöneticiler bu kural doğrultusunda dilerseler kişisel inisiyatif göstererek, kişi ya da kişileri uzaklaştırmak yerine uyarı v.b geçici bir yaptırımda da bulunabilirler.

7. Forum ortamına kişisel problemler, anlaşmazlıklar taşınamaz. Kullanıcıların birbirine karşı kişisel saldırılar yapmalarına izin verilmez. İmada bulunarak, argo ve aşağılayıcı, sözlerin arasına …(nokta) koyarak yazmak ima etmeye girer ve bunu yapan kişiler ima edilmek istenen kelimenin anlamına göre ihtar alır ya da siteden uzaklaştırılır.
Uyarı!
Forum, buluşma, gezi ya da her hangi bir grup organizasyonunda, genel ahlak ve toplumun öngördüğü, yazılı ya da yazılı olmayan görgü kurallarına aykırı, rahatsız edici, gayri ciddi davranışlarla ortamda kötü görüntüler veren üyeler, yaptıkları bu davranışın biçimine göre uyarılır ya da tamamen gruptan uzaklaştırılırlar.

8. İmzalarınızda bölücü, aşağılayıcı, gönderme yapan, kişiye hakaret içeren, politik, ırkçı, din, dil, cinsiyet ayrımı gözeten, bölücü maksatlı, ticari ve reklam içeren mesajlar yazılamaz.
Görüldüğü takdirde yöneticiler tarafından uyarılmaksızın silinir. Devamı halinde uyarılır. Tekrarında uzaklaştırılır.

9. Mesajlarda öğretici veya örnek gösterici imajlar dışında; cinsel, reklamsal, ticari kaygı güden v.b gidişata aykırı imajlar ve cümleler açıklamalar kullanılamaz.

Not: Elden ele dolaşan duyurular, elekronik postalar, içeriği alakasız konular, yardım kampanyaları, kan ilanı v.b mesajları konusu ve önemi her ne olursa olsun foruma yollamayınız.
(çok önemli olduğunu düşünüyorsanız yöneticilerle paylaşıp onay alınız)
Aksi halde uyarılmaksızın açılan başlıklar silinir tekrarında uyarı verilir.

10. Üyelerin seçtikleri imzalar 5 satırdan uzun olamaz.
İmza ya da avatar da; politik, siyasi, dini, cinsel bir mesaj, başka site ya da grup linkleri, foto, sembol, logo ya da resim içeremeyeceği gibi, buradan verilecek linkler yukarıda yazılan konular ve 5. maddeye aykırı olamaz, ticari bir amaç içeremez.

Not: Sadece yönetimce izin verilen kişiler, ya da site sponsorları bu hakka yöneticiler tarafından belirlenecek yöntem ve usul ile sahip olacaklardır.

11. Konu başlıklarını ilgili forum harici bölümlere açmayınız.
Başlıkla alakası net olarak anlaşılamayan konular açmak, üst üste mesaj yazmak, (bunun yerine düzelt tuşuna basarak mesaja yazdıktan 120 dakika  sonrasına kadar gerekli düzenlemeyi yapabilir  ya da moderatöre bildir seçeneğini kullanarak yöneticilerden konuyla ilgili olarak yardım isteyebilirsiniz) forumdaki mesajlara katılırken +1, +100 gibi destek ifadeleri kullanmak, sadece yazmış olmak için gereksiz ve boş mesaj yazmak, konu ile alakası olmayan geyik, konu dışı mesajlar yazmak, forumdaki surat ifadeleri dışında gülme ya da değişik duyguları abartarak ve ya kelimelerle ifade etmeye çalışmak,(ehee, eheh, ehueehue, haha v.b)  sokak ağzı, chat dili, bozuk Türkçe, argo, sadece evet-hayır güzel v.b gibi sadece mesaj görünmesi ve mesaj sayısını çoğaltma adına  mesaj göndermek, geneli ilgilendirmeyen konular açmak, daha önce benzeri ya da aynı içeriğe sahip konuları forumlarda tekrar duyurmak kurallarımıza aykırıdır.
Bu tarz mesajlar, moderatörler ya da yöneticiler tarafından  silinir/taşınır/kilitlenir/düzenlenir/birleştirilebilir.
(Yönetici ya da moderatörlerin, kural dışı mesaj ve başlıklara yaptıkları müdahaleleri kullanıcılara bildirmek gibi bir zorunluluğu asla yoktur. Açıklama ya da bilgi verilmesi tamamen yönetici inisiyatifindedir)

a. Gereksiz, forumu sohbet ortamına dönüştürecek, başkalarını ilgilendirmeyen, ikili diyaloglar şeklinde başlayıp devam eden, sadece başlığı güncel tutma adına anlamsız ve gereksiz gönderilen mesajlar, tartışma yaratacak şekilde açılan başlıklar ve mesajlar, neden belirtilmeksizin yöneticiler tarafından silinebilirler. “Mesajım neden silindi” v.b. itirazlar yöneticilerce, zaten bu kuralları üye olurken kabul ettiğiniz ve/veya bu kurallar gündeme geldiğinden o zamana dek itiraz etmediğiniz için kabul edilmiş sayılacağı için dikkate alınmayacaktır. Çok haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda bu konuları yöneticilerle özel mesaj ile paylaşınız.

Not:Tamamı büyük harflerle başlık (topic) açmayınız.
(bağırma hissi uyandırdığı ve okutmada zorluk yaşattığı için) Tamamı büyük harflerle mesaj yazmayınız.

b. İ.R Organizasyonları bölümüne sadece yöneticiler, moderatörler, ya da yönetim tarafından yetki verilmiş üyeler, kişisel olmamak şartı ile başlık açabilirler.
İ.R Haftalık buluşmaları her Perşembe saat 19:00’dan itibaren (olağan dışı haller hariç) bir hafta Avrupa, bir hafta Anadolu Yakasında yönetimce onaylanmış uygun mekanlarda yapılır. Buluşma duyuruları en geç Çarşamba gününe kadar siteden yapılır. Üyenin kayıt anında belirttiği  e-posta adresine ve İ.R posta grubuna da ayrıca buluşma duyuruları gönderilir.

İ.R organizasyonlarının yapıldığı gün ve saatlerde başka alternatif organizasyon duyurusu yönetim izni olmadan yapılamaz.

Örneğin: Yarın Çanakkale’ye doğru yola çıkıyorum, boğaza çay içmeye gidiyorum gelen var mı? v.s şeklindeki konuların duyurusu ve paylaşımı için uygun bölüm Kişisel Gezi ve Organizasyonlar bölümüdür.

İ.R forumlarında yönetim bilgisi ve izni olmadan başka site, grup organizasyon duyuruları ve raporları, davetleri ve linklerinin paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Uygun yere açılmayan, ya da izinsiz açılan başlıklar yöneticiler tarafından uygun başlığa taşınır, silinir veya açılan başlık kilitlenir. Tekrarında uyarı, 2. tekrarında ise üye siteden uzaklaştırılır.

c. İ.R bütünlüğüne ve yapısına aykırı hareket edip, zarar verici, bölücü, yıpratıcı, provakatif, sloganvari, küçük düşürücü davranışlarda bulunanların tespiti halinde bu kişiler süresiz olarak gruptan uzaklaştırılırlar.

Not: Herhangi bir şekilde İstanbul Riders grubundan uzaklaştırılan kişilerin İ.R organizasyon Ya da etkinliklerine katılması davet edilmesi kesinlikle yasaktır. (yönetici bilgisi ve izni olanlar hariç)

Not: 11. Maddede ki mesajların silinebilme kuralı ciddi polemik yaratabilecek mesajları, olabildiğince hızlı bir şekilde elemine etmek için gerek görülmüştür.
Tek amacı, düzeyli ve sağlıklı bir foruma zarar verebilecek olası ciddi sorunlar ve polemikleri oluşmadan daha başında engellemektir.

C. Yönetici yetkileri:

12. Forum ve grup yöneticileri; kurallara uymayan, gönderildikleri konu ile bağlantısı olmayan mesaj ve başlıkları, sahiplerine kendi inisiyatifleri doğrultusunda uyarı yaparak, ya da uyarı yapmaksızın mesajın içeriğine göre değiştirme, silme, taşıma ya da kilitleme hakkına sahiptirler.

13. Kurallara uymayan  yönetimi ve üyeleri kışkırtır bir tavırla kötüleyen, aşağılayan, dalga geçmeye çalışan ya da gönderdikleri mesajlar ile forum düzenine zarar verdikleri düşünülen üyeler, yöneticiler tarafından aynı anda uyarılıp, yine aynı anda davranışın tekrarında ya da davranışına göre sistemden belirli bir süre ya da tamamen uzaklaştırılırlar. Level1 statüsündeki kişilerin forum kurallarını ihlal etmeleri ya da davranışları ile foruma uymadıklarının görüldüğü durumlarda, uyarılmaksızın sistemden süresiz uzaklaştırılabilirler.

14. Forum kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakki forum yöneticilerine saklıdır ve “ariyet sözleşmesi” gereği her an güncellenebilir. İstanbul Riders kurallarını kabul etmeyenlerin üyeliklerinin iptalini talep etme hakları her zaman vardır.

15. 3 uyarı siteden atılmanız anlamına gelmektedir. 2 uyarı alabilir, 3. uyarıda siteden uzaklaştırılırsınız. Uyarılar olayların gidişatı doğrultusunda üyemize özelden bildirilebilir, ya da forum genelinde yayınlanabilir. Yöneticilerimizin uyarı yaparken tercih edeceği yöntem kendi inisiyatifleri doğrultusundadır.

Not:Forum yöneticileri her an her yazılan mesajı kontrol edemeyebilirler kurallara uymadığını düşündüğünüz mesaj ve davranışları gördüğünüzde hemen mesajın altında bulunan moderatöre bildir butonunu kullanabilirsiniz. Yöneticiler mesajı gizlilik ilkelerine bağlı kalarak, en kısa zamanda inceleyip kural dışı olduğunu tespit ettiklerinde gerekli müdahaleyi yapacaklardır.

16. Özel mesajlar ile yazışmalarınız site genelini ilgilendirmemektedir. Özelden şahsınıza yapılan hakaret, ima, gönderme, küfür vb. Olumsuz yöndeki yazışmaları site yöneticilerine şikayet edebilirsiniz. Şikayetiniz doğrultusunda yöneticiler karşı tarafa yaptırımda kendi inisiyatifleri doğrultusunda ya da ortaya sunulan ispatlar neticesinde yaptırımda bulunabilir ya da bulunmayabilirler. Özel mesajlar ya da iki kişi arasında gecen msn v.b grup dışı yazışmalar forum ve site geneline aksettirilemez.

D. Gizlilik ilkeleri:
Kişisel Bilgileriniz: Foruma üye olmak için girmiş olduğunuz kişisel bilgiler (adiniz soyadınız, mesleğiniz, yaşadığınız şehir) forumdaki kullanıcı ayarlarınızdan siz görünmesini istemedikçe sadece forum adminleri tarafından ulaşılabilir olacaktır. Bu bilgiler sadece sitemizle ilgili kullanıcı profillerini belirleme amaçlı kullanılacak, sizin isteğiniz ve bilginiz dışında hiçbir şekilde başka kişi ya da kuruluşlara yasal yaptırım olmadığı sürece verilmeyecektir.

Girmiş olduğunuz kişisel bilgileri istediğiniz her an değiştirebilirsiniz.

Ayrıca siteye yapılan herhangi bir hack saldırısı doğrultusunda veritabanından bilgiler sızdırılabilir. İstanbul Riders.com bu konudaki bilgi sızıntıları ve problemlerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bilgilerin %100 güvenle saklanabileceğini garanti edemez.

Üyelik İptali: Site üyeliğinizi dilediğiniz an iptal edebilirsiniz. Üyeliğinizi iptal ettiğinizde tarafımızda bulunan size ait kişisel bilgiler silinecektir. Üyeliğinizi iptal ettirmek isterseniz yöneticilerimizle özel mesaj yoluyla temas kurabilirsiniz.

Üyeliğinizin silinmesini talep ettiğinizde mesajlarınızın silinmesini de talep edebilirsiniz ancak, gönderdiğiniz mesajlar bir çok konuyu birbirine tamamlayan zincirin halkaları niteliğini taşıyabileceği gibi, konuları bölmemek adına, mesajlarınız üyeliğiniz iptal edilse de sitede sabit olarak yer alabilir. Mesajların silinmesi ya da silinmemesi yine konusuna göre ve yönetici inisiyatifindedir.
Üyeliğini iptal ettirmek isteyenler için özel bir forum başlığı açılması da kesinlikle söz konusu değildir. Böyle bir durumda açılan başlık silinir ve foruma giriş yasaklanır.

İptal edilen üye isimleri, sizden sonra gelen başka bir kullanıcı tarafından tercih edilirse serbestçe kullanılabilir. İstanbul Riders  üzerinde yazdığınız hiçbir mesaj için, maddi ve manevi hak talep etmeyeceğinizi, kabul ve garanti etmiş sayılırsınız. Üyeliğiniz silinse bile yazdığınız mesajlardan her türlü kanuni yaptırım ve suçlama karşısında yapan kişinin kendisi yani ilgili mesajın tarihinde ilgili takma adı kullanan kişi yine sorumludur.

Forumda Gezinme ve Cookie’ler: Cookie?ler, web siteleri tarafından kullanıcıların bilgisayarına gönderilen ve kullanıcıya daha sonraki ziyaretlerinde daha esnek, daha hızlı bir kullanım imkanı vermeyi hedefleyen küçük metin dosyalarıdır. Kullanılan cookie’ler kişisel bilgi toplama aracı olarak kullanmayacaktır.

istanbul Riders kuralları hiç bir şekilde tartışmaya açık değildir. Kayıt formunu doldurup Gönder tuşuna bastığınız andan itibaren bu sözleşmedeki maddelerin tamamını kabul etmiş sayılır ve bunu garanti edersiniz.

ÜYE KAYIT FORMU
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur !
Kullanıcı Adınız* :
E-Posta Adresiniz* :
Şifreniz* :
Şifreniz (Tekrar)* :
Yaş Şartnamesi : En az 18 yaşımdayım
İsim Soyad* :
D. Tarihiniz* : -

-

(Gün – Ay – Yil)
Cinsiyetiniz* :
MSN :
Görünen Adınız :
İmzanız :
Kişisel Söz :
Cep Telefonunuz* : (Cep numaranızı sadece yöneticiler görür)
Şehir / Semt* :
Kan Grubunuz* :
Referans Üyeniz : Yok ise boş bırakın
Kuralların tamamını okudum, anladım ve kabul ediyorum
(Kurallar ve üyelik sözleşmesini kabul etmeyenler ile, eksik bilgi üyelik başvuruları kesinlikle değerlendirilmeye alınmayacaktır)