dsaasdasdsaddsa

PostHeaderIcon Motosiklet ile Fren Yapmak

Hızlanmak ne kadar kolaysa, durmak o kadar zordur. Bilinçsizce yapılan frenleme, sizi kazalara sürükler… İster acemi, ister usta binici olun… Moda deyimiyle eğitim şart!…

Motosikletlerin güçleriyle birlikte, fren teknolojileri de sürekli gelişiyor. Gazı açmak için fazla bilgi sahibi olmanız gerekmiyor. Ancak iş frenlemeye gelince, yanlış yapılan frenleme sonucunda motosikletin kontrolünü kaybetme riskiniz yüksek… Bu yüzden frenaj, yeni biniciler kadar, tecrübelileri de ilgilendiren, onların da hata yapabileceği bir konu… Bu yüzden, ünlü İngiliz motosiklet yarışçısı ve eğitmeni Niall MacKenzie’nin de bu konudaki çalışmasından alıntılar yapacağım…

Önce frenlerin nasıl işlediğine bir bakalım… Modern motosikletlerde, önlerde tek veya çift disk, arkada da tek disk bulunur. Diski sıkıştıran pistonların yerleştiği kaliperler, kaliperleri gidondaki fren manetine ve ayaktaki fren pedalına bağlayan fren hortumları, arada da fren hidroliğini barındıran fren merkezleri diye sıralayabiliriz tüm unsurları… Ön fren için maneti sıktığınızda, arka fren için de pedala bastığınızda, bunlara bağlantılı fren merkezleri içindeki bir piston, sistemdeki hidroliğe basınç uygular. Sistemi oluşturan fren hortumundaki hidrolik, bu basıncı, içinde pistonlar olan (tipine göre 2-8 adete kadar piston olabilen) kalipere iletir. Hidrolik, kaliperdeki pistonları diske doğru iterek diski sıkıştırır ve oluşan sürtünmeyle de frenlemeyi sağlar.

Tabii doğrudan bu sitemin içinde olmamakla birlikte, lastikler de fren sisteminin bir parçası sayılabilir. Çünkü motosikletin durmasındaki en önemli etkenlerdendir. Frenaja etki eden bir diğer unsur da süspansiyondur. Süspansiyon, tekerleklerin yoldaki bozukluklarla “hoplayıp, zıplamasınıö düzgün şekilde kontrol edemezse, fren yaptığınızda bu zıplamalarla yol tutuşu kaybeden tekerlekler kitlenir, motosikletin kaymasında neden olabilir… Tekerlekler yolu ne kadar iyi kavrarsa, motosiklet o kadar iyi durur. Dolayısıyla iyi bir frenaj için, süspansiyonlar, lastikler ve fren sistemi iyi çalışmalıdır.

Dozu ayarlamak…
Frenlerin dozajı ve frenaj, lastiklerin yeri iyi kavramasıyla ilgilidir. Lastikler yere iyi tutunmuyorsa, uyguladığınız fren kuvvetini ayarlayamazsınız, çok az fren kuvvetinde bile, tekerleklerin kitlenmesi söz konusu olabilir.
Yol tutuş, lastiklerin yere bastığı alandır. Dik sürüş sırasında, lastiklerin yere bastığı alan maksimum düzeye çıkar. Bu da, yol tutuşun en üst düzelde olması demektir. Ama viraja girmeye başladığımızda yattıkça, bu alan da gittikçe azalır ve lastiklerin daha küçük bir yüzeyi yolu kavramaya başlar. Yatmış durumdayken fren yaparsanız, büyük ihtimalle tekerlekleri kitler, sonucunda da kontrolu zor bir şekilde kaymaya başlarsınız.
Hepinize kazasız sürüşler…

Yazıya yorum yapın.

You must be logged in to post a comment.