dsaasdasdsaddsa

PostHeaderIcon Bike World Schuberth J1 İncelemesi

J1 açık bir kask, ama sürücünün çenesini koruyan ve takılıp çıkarılabilen bir çubuğu var. Zaten böyle bir şeyi ancak Schuberth gibi bir babayiğit akıl edip piyasaya çıkarabilirdi. Daha önceki incelemelerimizde Schuberth’in S1 ve çenesi açılır C2 modellerine çok da ayılıp bayılmadığımız hepinizin malumu. İncelemeler hoşunuza gitmediyse kusura bakmayın ama biz lafımızı sakınmayız. Burada olmamızı ve sitemize bir kez uğrayanın gelmeye devam etmesini buna borçluyuz zaten.

Ama eski haberleri boş verin şimdi. S1 ve C2’yi beğensek de beğenmesek de Schuberth’in dünyanın en yenilikçi tasarımlarına sahip olduğu su götürmez.

Verdiğimiz hükmü görmek için Schuberth J1 incelemesini sonuna kadar okumanıza da gerek yok, işte peşin peşin söylüyorum: Beğendik. Çok beğendik.

J1’in de birkaç kusuru var elbette ve onlardan da söz edeceğim, fakat tasarımın avantajları daha kaskı kafama taktığım an gün gibi meydana çıktı.

Kaskın Ağırlığı
J1’in ağırlığından başlayalım, daha doğrusu hafifliğinden, ki bu da tasarımdan ileri gelen avantajlardan biri. Açık kasklar doğal olarak kapalı kardeşlerinden (genellikle) daha hafif olurlar. Fakat bunun karşılığında koruma potansiyellerinden önemli ölçüde fedakârlık ederler. Bana kalırsa böyle bir taviz vermeye değmez.

Motosikletten düşersem asfalta yapışacak ilk yerlerimden biri yüzüm olacaktır büyük ihtimalle. Bu yüzden 360 derecelik koruma sunmayan bir kask takmak abesle iştigal gibi geliyor bana.

Fakat bazı binicilerin kapalı kask takınca bunalabildiğinin farkındayım. Hakeza, touring motosikletlerinin geniş ön camının ardında açık kask daha rahat olabiliyor.

Bizdeki XL ebadındaki J1, 1480 gram (3 libre, 4,25 ons) geliyor. Yani bu yazıyı yazana kadar denediğimiz kaskların en hafiflerinden biri. Ayrıca Schuberth’in XL ebadı için bildirdiği 1485 gramlık ağırlıktan da 5 gram daha hafif. Bundan hafif bir iki kapalı kask vardı aslında, ama işe yarar bir kaskın Schuberth J1’den çok da hafif olmasına pek imkân yok.

J1 ele alındığında çok hafif geliyor ve eminim L ve daha küçük ebatlardaki J1’ler görüp görebileceğiniz en hafif kasklar arasındadır.

wBW Kask Ağırlıkları sayfamızdaki kaskların ağırlıklarına göre karşılaştırıldığı tablo ve çizelgeye bakarsanız Schuberth J1’in veri tabanımızdaki 55’i aşkın kask arasında ne durumda olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Şekil ve Kafaya Uyum
Geçmişte Schuberth kasklarının tuhaf şekillerinden şikayet ettiğimiz oldu fakat J1 daha “normal” bir iç profile sahip gibi görünüyor. Benim “dünya gibi kutuplardan basık” yuvarlak kafama daha rahat uydu ve Schuberth’in kullandığı standart kafa şekli gibi görünen o karakteristik “çene ezen” profile sahip değil.

Bir yıl içinde çok kask deniyoruz ve doğruya doğru, Schuberth’in kaskları kafada denediğim diğer her şeyden farklı duruyor. S1 ile C2’nin yeterince esneyip binicinin yanakları için yer açmasını engelleyen katı çene parçası J1’de yok, bu yüzden J1 kafada biraz daha rahat durabilir.

Çene çubuğu yerine takıldığında J1 fark edilir ölçüde daralsa da Schuberth’in diğer modellerine göre biraz daha geniş bir profile sahip gibi görünüyor. Yani J1’in “uzun oval” denilen şekilden yuvarlak şekillere kadar daha fazla kafa şekline uygun olması muhtemel.

Her şeyden önemlisi, bir keresinde J1’i saatlerce kafamdan çıkarmama rağmen hiçbir şikayetim olmadı. XL boyu, olması gereken ebatta veya yarım boy kadar daha büyük gibi geldi bana. Modelin bütün boylarının üstlerinde yazan ölçülerle tutması muhtemel.

Unutmadan, kaskın kafaya düzgün uyması rahatlık ve emniyet açısından çok önemli. Kendi kafa şeklinize uyacak kaskı bulmanıza yardımcı olacak bilgileri wBW Kasklar Hakkında Sık Sorulan Sorular sayfamızda bulabilirsiniz.

Yüz Siperi
Schuberth J1 koca, saydam yüz siperi sayesinde çok geniş ve yüksek bir görüş alanı sağlıyor. Neredeyse hiç engellenmemiş bir görüş, biniciye öyle bir rahatlık ve güven veriyor ki inanılır gibi değil. O kadar çok motorcuyu açık kask tercih etmeye iten sebeplerden birini daha biliyorum artık. Dar ve ince bir göz açıklığından dışarıyı gözetlemek zorunda kalmamak insana ferahlık veriyor.

Yüz siperinin yedi belirgin kademesi var. İlk ikisi saydam yüz siperini azıcık kaldırıyor ve bu sayede içeri büyük miktarda serin hava girip yanlardan esiyor. Diğer beş kademe daha geniş aralıklara sahip ve yüz siperinin normal şekilde kaldırılmasına yarıyorlar. Gerçi kapalı kask siperlerine göre çok daha yüksek (uzun) olduğu için, bu yüz siperi yarıya kadar kaldırıldığında kep siperliği misali kasktan ileriye doğru uzanıyor.

Saydam yüz siperi aynı zamanda çok da geniş ve kaskın göz hizasındaki geniş kesitini kaplıyor. Göz açıklığı yanlarda göz hizasına erişecek kadar derin tasarlanmış, bu da mükemmel bir çepeçevre görüş imkânı sağlıyor. Trafiğe karışırken ya da şerit değiştirirken kafayı yana çevirip şöyle bir bakmak tam bir keyif. Bu kadar engelsiz bir görüşe hiç şahit olmamıştım, bu da elbette güvenliği arttıran bir etken.

J1’in aerodinamik profili, Schuberth’in bu alanda da ödevini yaptığını gösteriyor. Başı bir sağa bir sola çevirerek iki yanımızı kontrol ettiğimizde neredeyse hiç kıpırdamıyor, bu da biniciye büyük güven veriyor.

Gürültü
Schuberth’in daha önce denediğimiz kaskları içeri aldıkları gürültü seviyesiyle bizi hayal kırıklığına uğratmışlardı, ama J1 bizde şaşkınlık uyandıracak kadar iyi çıktı. J1’in denediğim en sessiz kask olduğunu söyleyemem, ama açık sayılabilecek bir kaskın çok daha gürültülü olmasını beklerdim. Aerodinamik özellikler ve sade dış kabuk, havanın fazla sağa sola sataşmadan akıp gitmesini sağlıyor.

Gerek ön camı olmayan yeni Ducati GT1000’imizin gerekse yarım camlı Triumph Tiger’ın üstünde durum böyle. Halbuki Triumph normalde kaskın dibine büyük miktarda hava yönlendirir, o hava da epey türbülans gürültüsüne sebep olur. Fakat iki motosikletteki gürültü seviyeleri arasında fazla fark yok.

Motosiklet kullanırken daima kulak tıkacı ve takke tipi kask içliği takarız. Kulak tıkacı seçimi ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için wBW Kulak Tıkaçları ve İşitme Koruma sayfamıza bakın.

Schuberth J1’in Çene Koruyucu Çubuğu
Biraz da kaskın en yenilikçi parçasından söz edelim: Takılıp çıkarılabilen çene çubuğu bu, ya da Shuberth’in deyimiyle “çene koruyucu kıvrık çubuk”. Çene koruyucu çubuk metal değil. Bir tür plastikten yapılmış. Uçları kaskın iki yanındaki yuvalara sokuluyor ve kolayca yerine geçiyor. Kaskı bir elle arkadan desteklerken çene koruyucu çubuğu güzelce itmek pratik bir takma yöntemi. Çene koruyucu çubuk düzgünce yerine geçirildiğinde kilit mekanizması kendine has bir ses çıkarıyor.

Koruyucu çubuk, kaskın iki yanındaki kırmızı sürgüleri yukarı itmek suretiyle çıkarılıyor. Yaylı sürgüler yukarı itilirken koruyucu çubuğun kasktan çekilmesi gerek, bu yüzden biraz ters geliyor fakat bu numarayı öğrenmek uzun sürmüyor.

Çene koruyucu çubuğun iki ucunu ayrı ayrı çıkarmak da mümkün. Kask kafadayken de değilken de çubuk çıkarılabiliyor. Ayrıca çubuk takılıyken J1’i kafadan çıkarmak mümkün. Tam kapalı kask çıkarmakla çene parçası kapalıyken çenesi açılır kask çıkarmanın karışımı bir hareket gerekiyor. Fakat çubuğu yerinden çıkarmak o kadar kolay ki “kulağımızı ters taraftan göstermeye” hiç gerek yok. Gerçi koruyucu çene çubuğunu kaybedersem ne olur diye düşünmüyor da değilim.

Çubuk takılınca kaskın yanları biraz sıkılaşıyor. Yüz siperinin koruyucu çubuğun tabanıyla temas ettiği yerden gelen lüzumsuz herhangi bir ses duymadım. Yani Schuberth yine ödevini yapmış.

Schuberth’in kullanma kılavuzunda J1’in yeni tip çene koruyucu çubuğa sahip tek “jet” tipi kask olduğunu iddia ediliyor.

“Özel bir plastikten yapılmış koruyucu çubuğun görevi, çene kısmının herhangi bir darbeye maruz kalması durumunda ortaya çıkacak kuvvetleri kask kabuğunun tamamına dağıtmaktır. Böylelikle yaratılan ek güvenlik bölgesi, darbe kuvvetlerinin binicinin yüzünden uzak tutulmasına yardımcı olur…” diyorlar.

Kaza esnasında koruyucu çubuğun bir şeye takılması ihtimaline karşı da Schuberth şöyle diyor: “J1, belirli bir çekme kuvveti aşıldığında koruyucu çubuğun kendiliğinden kasktan ayrılmasını sağlayan bir mekanizmayla mücehhezdir. Bu mekanizma, kaskın başka bir cisme takılarak boğaz ve boyun bölgesine lüzumsuz baskı yapmasına engel olabilecek özelliktedir.” Ayrıca kaskın çubuktan tutarak taşınmaması konusunda uyarıyorlar, özellikle de içine bir şey konulmuşsa. Zira ağırlık yüzünden çubuk yerinden çıkabiliyormuş!

Schuberth şöyle bir uyarı daha yapıyor: “Çene koruyucu çubuğun kullanılması, alışılmış jet tipi kasklara göre koruma derecesini önemli ölçüde arttırsa da bütün tehlike ve riskleri bertaraf etmesi ve koruma kabiliyeti açısından kapalı kaskların yerini tutması mümkün değildir.”

Pratikte koruyucu çubuğun takılıp çıkarılması hiç mesele değil ve sürüş esnasında insan çubuğun varlığını unutuyor neredeyse.

Schuberth J1’deki Reflektörler

Boya ve Grafikler
J1’in halihazırda sadece üç rengi mevcut: Gümüşi, siyah ve mat siyah. Bizdeki gümüşi versiyonun boyası dengeli uygulanmış ve görüşe bakılırsa kalitesi yüksek, fakat son derece de sade. Yani şikayetimiz yok ama fazla övmemiz de mümkün değil.

Kaskın önünde ve arkasında (yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere) bütünleşik reflektörler var. Bir reflektörse içliğin arka kısmına dikilmiş (kask içliğinin sayfanın tepesindeki fotoğrafında görmek mümkün).

Schuberth J1’de kaskın sol yanındaki sürgüyü kaydırmak yoluyla (soldaki fotoğraf) indirilen bir güneşlik var. Elimizdeki kaskta güneşliğin dip kısmı , tam sürücünün görüş hattı hizasına denk geliyor. Biraz daha indirmek mümkün olsa da (sağdaki fotoğraf) elimizdeki kaskta güneşlik o konumu koruyamıyor.

Güneşlik
J1’de de Schuberth’in standart inip kalkan güneşliğinden var. Kaskın sol yanındaki sürgü, güneşliği binicinin gözünün önüne indirip kalkıyor.

Bizdeki J1’in bir kusuru var: İndirilen güneşliğin tabanı, binicinin görüş alanının merkezine denk geliyor. Kaskı deneyen üç farklı binici aynı sorunu yakaladı.

Güneşliği biraz daha indirebiliyorum ama o konumunu koruyamıyor. Bundan dolayı bu kusurun bizdeki kaska özel olduğunu tahmin ediyorum. Yazık, çünkü J1’in güneşliğinin optik özellikleri S1 ve C2’dekilerden üstün gibi. Güneşlik J1’de bilhassa faydalı olabilir çünkü koca saydam yüz siperi, yuvarlak akvaryumlar gibi etki yaparak güneşin göz kamaştırıcı ışığıyla ısısını büyüteç misali topluyor. Bu konuyu inceleyip ileride yazıyı güncelleyeceğim.

Ben güneşliği “görüş alanımın hemen üstünde kalacak kadar indirerek tepeden gelen güneş ışınlarını kısmen perdeleyecek konuma getirme” yöntemini benimsedim.

Havalandırma
Schubert J1’in tek hava girişi tepeye yerleştirilmiş. Dış parçanın tamamı ileri geri kayarak basit bir deliği açıyor ya da kapatıyor. Bu sayede kafanın üst kısmında hava akımı oluşuyor. Birkaç adet çıkış deliği yine kaskın tepesinde.

Kask içliği, iç tarafın tavan kısmını kapsamıyor. O bölgede üç adet ince uzun kumaş yastık var ve bunlar cırtcırtlarla yerlerine takılıyor. İçlik gibi bunlar da çıkarılabilir ve temizlenebilir özellikte (ilk defasında tutkalla tutturulduklarını söylemiş ve yanılmıştık). Şerit yastıklar, iç kısmı pek lüks göstermese de havanın aradaki kanallardan ve binicinin tepesinden rahatça akmasına izin veriyor.

Son günlerde burası çok sıcak rutubetli, bu yüzden kaskın gerçek havalandırma kabiliyetini tespit etmek biraz zor, fakat kafamın arka ve yan tarafları normalden fazla ısınıp terliyor gibi. Yanlardan hava girişi sağlamak için yüz siperini hafifçe kaldırmak mümkün. Gerçi bu da gürültü seviyesini biraz yükseltiyor.

Fakat genel anlamda J1’deki havalandırmadan şikayetim yok.

Ivır Zıvır
Schuberth bu modelde de zamanın testinden geçmiş D halkalı kilit yerine karmaşık “çabuk açılır” (kendiyle çelişen ifadelere bundan güzel örnek olmaz herhalde!) kayış kilidi sistemini kullanmayı tercih etmiş. Daha önce söyledim, yine söylüyorum: D halka kadar etkili ve pratik bir sistem bulmayı başaramadık henüz. Kask üreticilerinin neden işe yarayan bir sistemi yeni baştan icat etmeye kalktıklarındansa emin değiliz.

Bu arada, ABD’li potansiyel kullanıcılara kötü haberimiz var: Schuberth J1, DOT onayına sahip değil ve Shuberth bu modeli ABD’de satmayı düşünmüyor gibi görünüyor. Bununla beraber kask ECE 22-05 standardına uyuyor, yani Avrupalı biniciler açısından kullanımı kanuni.

Sonuç
Şubert J1’i taktıkça daha çok seviyorum. Emniyet ve koruma açısından kapalı kasklara kıyasla ne durumda olduğundan emin değilim ama bu tasarımın sunduğu birçok avantaj var. Gürültü seviyesinin düşüklüğü de hoş bir sürpriz oldu. Ayrıca biniciye kısıtsıza yakın bir görüş sağlıyor ki bu da emniyeti müthiş arttıran bir etken.

Not: webBikeWorld© ile adı geçen ürün, satıcı ve üreticiler arasında hiçbir bağlantı ve mali alışveriş yoktur. Site sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bütün malzeme ve fotoğrafların telif hakları © webWorld International, LLC – 2001- 2007’ye aittir. Bütün hakları mahfuzdur.

Kaynak: http://www.webbikeworld.com/schuberth-j1/j1-turkish.htm

Yazıya yorum yapın.

You must be logged in to post a comment.